Your world of Wpdance.com, Wpdance.com by WpDance

Home » Aktuality » Zemřela první televizní programová hlasatelka Jarmila Šusterová-Horčičková

Zemřela první televizní programová hlasatelka Jarmila Šusterová-Horčičková

admin Čvc 28,2017 žádný komentář

V pondělí 24. července zemřela ve věku 85 let po krátké nemoci paní Jarmila Šusterová-Horčičková.

Rozloučení se uskuteční ve středu 2.8. ve 14:00 v malé obřadní síni Strašnického krematoria.

Do Ústředního televizního studia Praha nastoupila na podzim roku 1953. S průkazkou číslo 49 zpočátku působila jako sekretářka v dětském vysílání, později uváděla pořady pro děti a v roce 1956 se, po úspěšně absolvovaném konkursu, stala první stálou programovou hlasatelkou. Do té doby televizní program uváděli střídavě herci pražských divadel.

Spolu se svými kolegyněmi patřila Jarmila Šusterová-Horčičková v šedesátých letech v tehdejším Československu k populárním osobnostem. Na televizní obrazovce uváděla nejen televizní program a jednotlivé pořady, ale také nejrůznější přenosy koncertů, společenských i sportovních událostí, provázela diváky svátečním štědrovečerním i novoročním vysíláním, hlásila v den, kdy do kosmu vyletěl první člověk, účinkovala v různých hudebně zábavných televizních pořadech šedesátých let. Pořadatelé ji získávali pro moderování nejrůznějších estrád, soutěží, festivalů i plesů, zvali ji na besedy s diváky. Do jejího života se vešlo i auto rallye, a ve své kategorii dokonce obsadila desáté místo v republice.
V roce 1968 se stala televizní tváří tehdejšího uvolňování ve společnosti, a za to se jí počátkem sedmdesátých let dostal trest v podobě zákazu dalšího vystupování na televizní obrazovce. Z populární televizní hlasatelky se ze dne na den stala administrativní pracovnicí, nejprve v archivu a poté v redakci hudebního vysílání, kde působila až do odchodu do důchodu. Po celou dobu normalizace byla nejen za své přátelství s politikem Pražského jara Čestmírem Císařem vyslýchána Státní bezpečností, komunistický režim ji velmi znepříjemňoval existenční podmínky a uplatnění jejich dětí při získávání vzdělání.
Po roce 1989 byla občansky i profesně rehabilitována, a i přes nabídku spolupráce s Československou televizí se před televizní kameru vracela příležitostně. V devadesátých letech byla zvolena zastupitelkou městské části Praha 8.
V osmdesátých letech se vdala za významného rozhlasového režiséra Jiřího Horčičku.
Paní Jarmila Šusterová-Horčičková patřila k zakladatelské generaci Československé televize a zároveň k zakladatelkám hlasatelské profese. Čtvrtstoletí televizní hlasatelskou práci rozvíjela a zapsala se tak nejen do historie Československé televize, ale do paměti tisíců diváků, přestože se jí normalizační režim snažil z historie Československé televize vymazat.
Od dětských let byla až do dospělosti členkou Dismanova rozhlasového a dramatického souboru, kde získala divadelní průpravu.
V roce 2011 ji Nadace Život umělce udělila ocenění Senior Prix a v roce 2014 vyšla kniha o jejím životě s názvem Každý den jsem měla premiéru, kterou napsala společně s Danielem Růžičkou.

Autor: Daniel Růžička

Štítky

Add To TwiiterRetweet This Post item information on FacebookShare This Stumble ThisStumbleUpon This Digg ThisDigg This Add To Del.icio.usBookmark This

About The Author

Comments are closed.

Contact Form Powered By : XYZScripts.com