Odešla režisérská legenda

Ve věku 95 let nás opustil režisér, scenárista a herec Jiří Krejčík. V jeho režijní filmografii najdeme řadu skvostů tuzemské kinematografie. Filmy jako Vyšší princip, Božská Ema, Penzion pro svobodné pány či Svatba jako řemen jsou již natrvalo zapsány do zlatého fondu kinematografie. Svůj poslední televizní počin, film o Vladimíru Pucholtovi, který Jiří Krejčík natáčel pro Českou televizi, dokončit nestihl.

Jiří Krejčík obdržel ve svém životě řadu ocenění, mimo jiné například v roce 1998 Českého lva za Dlouholetý přínos českému filmu. Poslední cenou, kterou získal, bylo Čestné uznání za autentické osobní svědectví o srpnu 1968 z více než čtyřicetiletého odstupu v dokumentu Dlouhý srpen Jiřího Krejčíka na letošním předávání cen Trilobit Beroun.

I Filmový a televizní svaz FITES by rád připojil svou kondolenci:

 

Vážená a milá paní Krejčíková, drazí pozůstalí,
přijměte, prosíme, naši upřímnou soustrast v nejtěžších chvílích bolesti.

Skon režiséra Jiřího Krejčíka, scénáristy, herce, milého kolegy, bývalého předsedy našeho - po roce 1990 obnoveného - Filmového a televizního svazu FITES, laureáta ceny Vladislava Vančury Trilobit Fites, neúnavného a zapáleného tvůrce mnoha žánrů s mimořádnou fantazií i citem, strhujícího vypravěče, iniciátora, hybatele a glosátora dění ve filmové a televizní obci, nás hluboce zasáhl.

Uvědomujeme si, jak mimořádnou, zásadovou a váženou osobností byl pro většinu našich kolegů i filmových a televizních diváků. A takový zůstává i v našich vzpomínkách. Nezapomeneme jeho výraznou postavu, zanícenou dikci, velká mimická gesta i gestikulaci totálně nasazené v boji s lidskou blbostí, průměrností a nízkostí. Prodírání se lidskou omylností k pravdě. Pamětníka staršího než byla Československá republika. Jeho mimořádná filmová, televizní i divadelní díla, plody práce organizační i široce kulturní a společenské, tu zůstanou, i když on už nebude osobně přítomen všem jejich reprízám. Jeho pozemská pouť zdánlivě skončila, ale nezmizí ani z naší paměti ani z našich srdcí.

Jméno Jiří Krejčík budiž pochváleno.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.