VÝZVA: Za svobodu ukrajinského režiséra Olega Sencova

Dnešního dne byla odeslána „Otevřená výzva Českého filmového a televizního svazu FITES, z.s.1, Asociace režisérů a scénáristů – ARAS2 a Asociace českých kameramanů – AČK3 představitelům České republiky: Za svobodu ukrajinského režiséra Olega Sencova, vězněného v Moskvě. Za zachování celistvosti Ukrajiny.“

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. společně s Asociací režisérů a scénáristů – ARAS a Asociací českých kameramanů – AČK protestují proti zcela nedostatečné reakci České republiky na agresi Ruska proti Ukrajině, kterou dle smlouvy tří suverénních států z roku 1994 měly garantovat Spojené státy americké, Velká Británie a Rusko. To samé Rusko, které mělo spoluručit za nezávislost a územní celistvost Ukrajiny, v letošním roce násilím anektovalo Krym a destabilizuje svými ozbrojenci i další ukrajinské regiony a celou oblast. V důsledku vlažného postoje České republiky, Evropské unie, Velké Británie a USA vůči představitelům Ruska s nepotrestanou agresí roste chuť. Rusko se dopouští zločinů i vůči našemu kolegovi – ukrajinskému filmaři.

Olega Sencova zadržely orgány Federální bezpečnostní služby v květnu na Krymu a Putin ho drží ve vězení SIZO Lefortovo v Moskvě na základě vykonstruovaného podezření z údajného plánování teroristických útoků na poloostrově. Ve vězení byl mučen a znásilňován, jak uvedl jeho advokát.

Petici za osvobození ukrajinského režiséra Olega Sencova podepsalo již téměř 36 000 signatářů5, veřejně protestují i další osobnosti.

FITES, ARAS a AČK se obrací na představitele České republiky, aby před mučením ruského agresora nezavírali oči, aby se zasadili o osvobození našeho kolegy režiséra. Aby společně s EU a USA se zastali mučených, aby se zasadili o vyšetření incidentu státního teroru vůči režisérovi Olegu Sencovovi a jeho osvobození. Aby zpřísnili symbolické a zatím neúčinné sankce vůči agresorovi, aby přerušili diplomatické styky s Ruskem a případně přijali i další kroky, které by vedly k návratu Ukrajiny k mírovému stavu z roku 1994.

Žádáme představitele České republiky, aby veřejnost informovali, jaké kroky v tomto směru podnikají a jakých výsledků dosáhli.

<< TZ v plném znění >>

 Výzvu podepsali:

Prof . MgA. Marek Jícha, president AČK
MgA. Miroslav Adamec, předseda ARAS
Mgr. Martin Vadas, předseda FITES
Jiří Stránský, bývalý politický vězeň, bývalý předseda PEN klubu a člen výkonného výboru PEN klubu
Jiří Dědeček, předseda PEN klubu
Ing. Libuše Ludvíková, předsedkyně Společnosti přátel PEN klubu
MgA. Jiří Hromada, prezident Herecké asociace

 

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.