Trilobity za rok 2014 jsou rozdány, oceněni byli Forman či Drtinová a Veselovský. Zlatý citron putuje poslancům.

Dnes byly v Berouně rozdány už po dvacáté osmé ceny Trilobit.  Celkem bylo oceněno dvanáct audiovizuálních děl, byla udělena jedna cena za přínos kinematografii a byl „oceněn“ jeden negativní čin celkem dvěma sty citróny.

Přinášíme vám kompletní přehled udělených ocenění a nezapomínáme ani na anticenu Zlatý citron, kterou poprvé získal Václav Klaus, a která byla letos udělena už potřetí. Podruhé byla potom udělena cena dětské poroty.

Udělena naopak letos nebyla cena Josefa Škvoreckého. Předseda poroty Vladimír Just její neudělení zdůvodnil takto: „Letos nebyla udělena Cena Josefa Škvoreckého, a to z toho prostého důvodu, že se nevyskytlo žádné relevantní filmové či TV dílo, jež by naplňovalo statut ceny ("za filmové nebo TV zpracování literárního díla")“.

Která díla a kteří tvůrci byli tedy oceněni:

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. za podpory města Beroun uděluje Cenu poroty

režisérovi Miroslavu Jankovi za film Olga.

Porota oceňuje střihový film, který archivními materiály vykresluje plastický portrét Olgy Havlové a neoficiální tvář disentu; stranou nezůstává ani podíl této vzácné, neokázalé ženy na utváření klimatu v zemi po pádu minulého režimu.

 

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. za podpory města Beroun uděluje Cenu poroty

režiséru Aleši Kisilovi za dokument Podoby dekadence.

Režisérovi se podařilo zúročit svou bohatou erudici i dlouholetý zájem o rozmanité projevy moderního umění, jež dovede vidět v překvapivých souvislostech mezi jednotlivými uměleckými disciplínami i v aktuálních přesazích k dnešku.  

 

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. za podpory města Beroun uděluje Cenu poroty

režiséru Ivo Bystřičanovi za snímek Zločin pana Chytila z cyklu Český žurnál.

Snímek se vymyká běžné televizní publicistice kritikou mediální povrchnosti většiny tzv. investigativců, i hlubším vhledem do jedné z kauz, odhalujících korupční pozadí praktik pražského magistrátu, za něž je nakonec absurdně trestán ten, jehož zásluhou byly tyto praktiky odhaleny.

 

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. za podpory města Beroun uděluje Mimořádnou cenu poroty

režisérovi Martinu Kohoutovi za film Neviditelná ruka trhu: Privatizace Barrandova

Porota oceňuje analytický způsob zpracování průběhu privatizace barrandovských studií, kde se na konkrétním příkladu a jednání konkrétních osob zrcadlí obecná problematika, principy a negativní důsledky ekonomických změn po roce 1989.

 

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s.  za podpory města Beroun uděluje Zvláštní cenu poroty

Daniele Drtinové a Martinu Veselovskému za publicistický projekt DVTV, aktuálně.cz

Porota oceňuje, že se mimo mainstreamová média podařilo vytvořit formát opravdu svobodné, nezávislé a zdravě drzé publicistiky, která si jak výběrem hostů, tak způsobem vedení rozhovorů může dovolit zbavit se jinak v kraji obvyklých politických či partajních ohledů až servility.  

 

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. za podpory města Beroun uděluje Cenu dětské poroty - Berounský Medvídek

režisérovi Jiřímu Mádlovi za film Pojedeme k moři

 

na diplomu: jméno, věk dětského porotce, info: zájem, čím budu, můj vzor

+ názor na vítězný film

Adam 9 let: předseda poroty
Pro vítěze jsem nehlasoval. Líbilo se mi sice, že film natáčí sami hlavní hrdinové, některé scény ve filmu byly vtipné, ale příběh se mi nelíbil, byl až moc překombinovaný.  

Nikola 11 let: Pro vítězný film jsem hlasovala, protože byl lepší než ostatní filmy. Ukazoval, co se děje ve světě a může se stát i nám. Tento film byl naučný, zajímavý a byl i dobře natočený.

Anežka 9 let: Místy byl film moc smutný.

Natálie 13 let: Hlasovala jsem, aby tento film vyhrál. Byl smutný, ale poučný. Kluci fajnový, hezky natočený.

Film se mi moc líbil, už jen kvůli tomu, že to vlastně natáčeli kluci sami. Líbilo se mi také to, že to bylo i znázornění toho, co se opravdu děje právě teď v rodinách.

Jan 13 let: Divný intro. Tragický „doják“.

Eliška 7 let: Moc hezké.

Patrik 11 let  – é…..no né, zmatek, nevhodné.

Pro vítězný film jsem sice nehlasoval, ale film byl hezký, ale moc smutný. Líbilo se mi vžití režiséra do rodinného kruhu.

 

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. za podpory města Beroun uděluje Cenu Václava Havla za přínos díla občanské společnosti - scenáristům a režisérům Marku Najbrtovi, Benjaminu Tučkovi, Robertu Geislerovi, Tomáši Hodanovi, Milanu Kuchynkovi a herci Marku Danielovi za původní internetový satirický sitkom Kancelář Blaník.

Porota ve vzácné jednotě oceňuje fakt, že se takto alternativně, na síti, v daném žánru bezkonkurenčním způsobem (i díky výkonům tria protagonistů v čele s Markem Danielem) podařilo vystihnout podstatu českého zkorumpovaného politického prostředí, jež skrytě ovlivňují tzv. vlivové agentury.   

 

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. za podpory města Beroun uděluje Cenu Trilobit Beroun 2014

režisérce Janě Ševčíkové za dokumentární film Opři žebřík o nebe.
Porota oceňuje působivé a nepatetické zachycení výjimečné osobnosti faráře Mariána Kuffy, který svůj život zasvětil pomoci lidem na okraji společnosti. 

 

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. za podpory města Beroun uděluje Cenu Trilobit Beroun 2014

režisérovi Pavlu Göblovi za film Odborný dohled nad východem slunce.

Snímek je v loňské hrané produkci výjimečný neokoukanými hereckými výkony v čele s Vratislavem Brabencem i originálním minimalistickým jazykem, jímž vypráví česky smutný příběh o nemožnosti odplaty za spáchané komunistické zločiny.

 

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. za podpory města Beroun uděluje Cenu Trilobit Beroun 2014

režisérovi Danu Přibáňovi a kameramanovi Zdeňku Krátkému za televizní seriál Trabantem Jižní Amerikou, ve kterém dokázali, že s potřebnou dávkou fantazie, odvahy a pozitivní umanutosti lze i na začátku XXI. století zažít a divákům zpřítomnit cestovatelské dobrodružství, které baví i inspiruje.

 

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. za podpory města Beroun uděluje Cenu Trilobit Beroun 2014

režiséru Sašovi Dlouhému za dokument liebe Indigo.

Snímek je neotřelým portrétem herečky a performerky Halky Třešňákové, špičkové představitelky současného alternativního divadla. Dokument citlivě postihuje dramatické momenty jejího života i postupné dozrávání ve výraznou uměleckou osobnost,jež úspěšně přesahuje hranice stylů a žánrů.

 

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s.  za podpory města Beroun uděluje Cenu Trilobit Beroun 2014

Ivě Klestilové/Volánkové a Karlu Rodenovi za televizní dramatický seriál Terapie II.

Porota oceňuje, že na podkladě původně izraelského příběhu se kolektivu scenáristů i režisérů už podruhé podařilo vytvořit co do reálií ryze české, v konkurenci ostatních tuzemských seriálů mimořádné dramatické dílo, opřené o soustředěné herecké výkony všech zúčastněných.

 

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. za podpory města Beroun uděluje Cenu Vladislava Vančury

režiséru Miloši Formanovi za přínos české a světové kinematografii.

 

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. uděluje Zcela zvláštní cenu poroty „Zlatý citrón“

Poslanecké sněmovně PČR - za dlouholetou a navzdory slibům každoročně se opakující neprůhlednou, stranickou podobu volby tzv. mediálních rad, jež ignoruje jak zkušenosti sousedních demokracií, tak návrhy odborné, profesní a univerzitní veřejnosti.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.