Zemřel čestný předseda FITESu Martin Skyba

S lítostí oznamujeme, že ve čtvrtek 2. dubna 2015 zemřel ve věku 75 let náš kolega, dlouholetý předseda Českého filmového a televizního svazu FITES, filmový a televizní dokumentarista, Martin Skyba. Poslední rozloučení s Martinem Skybou se uskuteční v pondělí 13. dubna 2015 v 11:15 hodin v pražském krematoriu Motol.

>> Parte zde ve formátu (PDF)

>> Přečtěte si také rozhovor s Martinem Skybou z roku 2010 (PDF)

Martin Skyba (1939 - 2015), publicista a filmový a televizní a režisér pracoval v 60. letech v Čs. televizi v různých pozicích (archiv, reklamní odd. atd.). Jako scenárista a režisér se začal výrazně prosazovat především od počátku od 90. let. Zajímal se o dějiny, zvlášť o historii 2. světové války (dokument Lípa jako předehra), točil medailony umělců, věnoval se sociálním či zdravotním tématům. Natočil například několik dílů populárního dokumentárního cyklu Lapidárium, spolupracoval i na dalších cyklických pořadech. Podílel se na pořadu Ta naše povaha česká, byl autorem dokumentů Schillerové, lékaři z Vlašimi, Paměť vody, atd. Pro ČT pravidelně dokumentaristicky zpracovával slavnostní udělování cen Františka Filipovského v Přelouči, také však literárních cen.

Podstatně se podílel na obnovení činnosti FITESu, aktivně a obětavě pracoval ve výkonném výboru. Z jeho podnětů vznikla řada užitečných iniciativ obnovené organizace.
V letech 1994 - 2000 byl předsedou FITESu, poté místopředsedou, po rezignaci Jana Krause se opět stal předsedou a tuto funkci vykonával až do svého těžkého onemocnění v r. 2010. Dlouhá léta byl šéfredaktorem dvouměsíčníku Synchron.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.