Po FITESu, ARASu a AČK se k podpoře Sencova připojila i ČFTA

ČFTA se v pátek 21. srpna oficiálně připojila k iniciativě Evropské filmové akademie na podporu ukrajinského režiséra Olega Sencova, který čelí obvinění z údajné přípravy teroristických akcí na Krymu.

>> Otevřenou výzva Českého filmového a televizního svazu FITES, z.s., Asociace režisérů a scénáristů – ARAS a Asociace českých kameramanů – AČK představitelům České republiky: Za svobodu ukrajinského režiséra Olega Sencova, vězněného v Moskvě. Za zachování celistvosti Ukrajiny, zveřejněnou v červenci 2014 najdete ZDE.

Režisér Oleg Sencov, který natočil v roce 2011 svůj první celovečerní film Hráč, se aktivně účastnil ukrajinských protestů na Majdanu, vystupoval v rámci Krym_SOS na obranu jednotné Ukrajiny, která podporovala uprchlíky a asistovala zahraničním novinářům. Sencov se také angažoval v podpoře ukrajinských vojáků uvízlých na krymských základnách. V květnu 2014 byl zatčen ruskou tajnou službou FSB a na základě obvinění z plánování řady teroristických útoků, vybudování teroristické buňky a nelegálního držení zbraní byl uvězněn. Soudní přelíčení v Rostově na Donu končí tento týden a prokurátor požaduje pro Sencova trest 23 let ve vězení. Rozsudek by měl být vynesen 25. srpna.

>> Více na webu ČFTA...

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.