Trilobit Beroun – Udělovaná ocenění

Ceny jsou udělovány za nejlepší umělecký počin za uplynulé období ve filmu a televizi. Ve výjimečném případě se ocenění udílí tvůrčím týmům. Jsou hodnocena díla hraná, dokumentární či animovaná.

Není zde klasické rozdělení cen (za herecký výkon, režii, scénář, kameru atd.) jak bývá na Oskarech, Českém lvu, Cenách kritiků …

Mohou být oceněny i počiny, které sice jsou s AVD tvorbou spojeny, ale nemusí se týkat konkrétního díla (např. v roce 2011 bylo uděleno ocenění Igoru Blaževičovi, Šimonu Pánkovi a dalším zakladatelům a organizátorům festivalu filmů s lidsko-právní tematikou Jeden svět za jejich humanistické a osvětové konání, v roce 2012 byla cena udělena Pavlu Rajčanovi za důslednou badatelskou a kurátorskou práci při vybudování kolekce 60 tisíc filmových plakátů a uspořádání stovky výstav v České republice a ve světě)

Porota může udělit maximálně pět Trilobitů Beroun, maximálně tři Ceny poroty, jednu Zvláštní cenu poroty, jednu Cenu Vladislava Vančury za celoživotní nebo výjimečný počin v české AVD kultuře, pravidla připouští i Mimořádnou cenu poroty.

Počínaje 25. ročníkem se porota rozhodla na podnět dvou členů FITESu udělovat dvě nové ceny: Cenu za přínos rozvoji občanské společnosti a Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci literárního díla.

Počínaje 26. ročníkem se porota rozhodla udílet Cenu dětské poroty - Berounského Medvídka.