Vizitka – Kristina Vlachová

kristina vlachova-cut

Narozena v roce 1943, občanským jménem Jana Slánská, absolventka ČVUT (katedra Radio, film, televize) a FAMU ( v l. 1967-1971 žačka doc. Milana Kundery, katedra Dramaturgie a scénáristiky hraného filmu). Později spolupracovnice Věry Chytilové (autorka námětu a spoluautorka scénáře celovečerního hraného filmu Hra o jablko).

V období Anticharty se s Chytilovou názorově rozešla. Za normalizace zaměstnána v nakladatelství Orbis a Panorama
(v redakci omalovánek a vystřihovánek, kde dávala práci tzv. „zakázaným autorům“, především na cizí jména). Když podepsala Petici za propuštění politických vězňů a poté odmítla podepsat Antichartu, následoval odchod z nakladatelství do několika podřadných povolání (korektorka, vrátná na koleji Budeč a j.). Její další scénáře celovečerních filmů měli natáčet: Juraj Herz, Karel Smyczek a Vladimír Drha - tyto scénáře však byly „odepsány“. Po pádu komunismu "morálně rehabilitována za křivdy spáchané komunistickým režimem".

V r. 1990 vyhrála konkurz na místo dramaturgyně Filmového studia Barrandov. Členka Rady Českého rozhlasu, nezávislá investigativní novinářka, spolupracovnice Rádia Svobodná Evropa (Hlasy a ohlasy), režisérka a scénáristka investigativní publicistiky (Nadoraz, Klekánice, Intolerance?, Tady a teď) a analytických dokumentů veřejnoprávní České televize (Jáchymovská stigmata, Řekl jsi ďáblovi NE?, Zpráva o Králi Šumavy, Začít spolu, Věž smrti, Kauza Uherské Hradiště, Dračí setba, Poselství Jana Palacha). Většinu těchto dokumentárních filmů točila časosběrně, některé déle než
10 let.

Šestkrát oceněna TRILOBITEM FITESU . Tři z těchto dokumentů si lze objednat v programu „Jeden svět na školách“. Ceny též Japonsko KAGOSHIMA, MONTENEGRO a j.

V r. 2004 - 2006 producentka, scénáristka a režisérka Ústavu paměti národa v Bratislavě (dokument Cesty nádeje a Jáchymovské peklo). FEMINA GRANDE 2009. ZLATÁ LÍPA 2011.