Vizitka – Šárka Kosková

sarka koskova-cut

Absolventka Filozofické fakulty Univerzity Palackého.
Po absolutoriu redaktorka Čs. rozhlasu, poté dramaturgyně České televize Ostrava. Po revoluci vedoucí Tvůrčí skupiny hrané tvorby ČTO.
Na obrazovku uvedla zhruba stovku televizních inscenací a celovečerních televizních filmů a stejný počet literárních pořadů, za něž dostala cenu Českého literárního fondu.
Dva hrané televizní filmy v její dramaturgii získaly největší zámořské ceny České televize Ostrava – Hlavní cenu na Mezinárodním televizním a filmovém festivalu v Tokiu za inscenaci Jsou určité hranice a v kanadském Banffu 3. cenu za televizní film Evangelium podle Pastýřů (oba v režii O. Koska).

Je autorkou několika televizních her, např. Naděje má hluboké dno (v režii J. Jireše), která reprezentovala Čs. televizi v roce 1989 na Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha, kde získala Čestné uznání.
V devadesátých letech externě vyučovala na Filozofické fakultě Univerzity Palackého a Slezské univerzitě v Opavě téma Česká literatura a její exploatace v médiích.

Po přestěhování do Prahy v roce 1995 – dramaturgyně televize Premiéra, později šéfredaktorka časopisu Avicenna-revue a redaktorka v nakladatelství Institut sociálních vztahů, kde redigovala řadu publikací z mediálního prostředí (Televizní seriál a jeho paradoxy, Čulíkovu Televizní revoluci atd.).
Dlouhodobě spolupracuje s Čs. rozhlasem Vltava – autorsky řada rozhlasových her a dokumentů (Doktor Jessenius, Dítě č. 44, dokument o autorství Slezských písní, dokument k výročí J. Hlávky a Karlovy univerzity, adaptace. J. Klapky Jeromeho, pohádky atd.)

Externě spolupracovala s televizí NOVA jako storyliner na seriálu Ordinace v Růžové zahradě a jako dramaturg na nerealizovaném seriálu Višně v čokoládě.

Vždy byla bez politické příslušnosti. Je členkou FITESu a Syndikátu novinářů. Má dvě dcery (Galinu Miklínovou, ilustrátorku řady dětských knih, mimo jiné i Harryho Pottera u nás a Markétu Koskovou, která žije a pracuje v Londýně).

Bližší info: publikace KDO JE KDO v České republice, publ. J. Cysařová: 16x Život s televizí, www.koskova-sarka.webnode.cz, články v tisku.